Şenol Güneş istifa etmeli!

Şenol Güneş’ten istifa yanıtı

Yüzümüz kalmadı

Vaka sayısında düşüş devam ediyor!

AK Partili başkanlardan Kayseri’ye tam not

Burak Elmas’tan Fatih Terim açıklaması

Aydın’da araçlar suya gömüldü

CHP Ortaca’dan ‘turizm’ çığlığı yükseldi

Vatan Partisi’nden Başkan Hürriyet’e ziyaret

Gaziantep Büyükşehir’den Gazipaşa mesaisi

Şenol Güneş istifa etmeli...

Şenol Güneş’ten istifa ya...

Yüzümüz kalmadı

Vaka sayısında düşüş deva...

AK Partili başkanlardan K...

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

Depremde fabrikası yıkılan iş insanı yeni yatırımıyla ihracatçı oldu

Depremde fabrikası yıkılan iş insanı yeni yatırımıyla ihracatçı oldu

KOCAELI (AA) - KADIR YILDIZ - Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bulunan fabrikasi "asrin felaketi" olarak nitelendirilen 17 Agustos 1999 Marmara Depremi'nde yikilan, ürünleri kullanilamaz hale gelen ve içindeki binlerce kanatli hayvani da telef olan is insani Ayhan Zeytinoglu, yeniden yatirimla kurdugu yem üretim tesisiyle Avustralya ve Katar'a ihracat gerçeklestiriyor.

Zeytinoglu'nun baskan vekili oldugu Zeytinoglu Yem ve Tarim AS, Gölcük'te 1980 yilinda kurularak 28 bin metrekarelik fabrikada yumurta, yem ve kanatli hayvan üretimine basladi. 17 Agustos 1999'da yasanan depremde Zeytinoglu'nun fabrikasi yikildi, içindeki canli hayvanlari telef oldu, ürünleri ve malzemeleri de kullanilamaz hale geldi.

O dönemde ayakta kalmak için kredi kullanan Zeytinoglu, depremin ardindan yatirim yaparak kurdugu yeni fabrikayla kedi ve köpek mamasi ile at yemi üretimine basladi. Simdilerde Avustralya ve Katar'a ihracat yapan Zeytinoglu'nun fabrikasi, eylül ya da ekim ayindan sonra da Avrupa ülkelerine at yemi satmayi planliyor.

- "45 saniyede 28 bin metrekarelik fabrikamiz yikildi"

Kocaeli Sanayi Odasi Baskani da olan is insani Ayhan Zeytinoglu, AA muhabirine, deprem öncesi Türkiye'nin ikinci büyük yumurta üreticisi olduklarini, o gün çiftliklerinde 750 bine yakin canli hayvanlari oldugunu söyledi.

Depremde 45 saniyede 28 bin metrekare fabrika binasinin yikildigini ifade eden Zeytinoglu, hayvanlarin büyük kisminin o anda, kalan kisminin da sonradan telef oldugunu anlatti.

Zeytinoglu, fabrikalarinin ilk darbede yikilan bir bina oldugunu dile getirerek "Içinde tahil oldugu için de ciddi bir yük vardi. Fabrikamiz 1980'de kuruldu. Bugünkü yapi normlarinin gerisinde bir binaydi ve zaten yikildi. Yemciligimiz çok daha eskilere gidiyor ama ruhsatli fabrikamiz 1980'deydi. 19 sene sonra binamizi kaybetmis olduk. Günde yaklasik 75 ton yem kendimize üreten bir fabrikaydik. Ayni zamanda depremde evim de yikildi, hasarli oldugu için evden çiktik." diye konustu.

- "Eylül, ekim ayindan sonra da Avrupa ülkelerine de at yemini satmaya baslayacagiz"

Yeni fabrikayi kurarken bir Avustralyaliyla tanistigini belirten Zeytinoglu, Türkiye'de at yeminde açik oldugunu, bu anlamda üretimin faydali olacagini konusmalari üzerine bu alanda yatirim yaptiklarini bildirdi.

Zeytinoglu, bu kadar büyük bir fabrikasi yikilan kisi olarak yeniden yatirimin kolay olmadigini, o dönem Vakifbank, Ziraat Bankasi ve Halk Bankasi'ndan ayakta durmak için ufak krediler kullandigini aktardi. Su anda dünya standartlarinda yem ürettiklerini vurgulayan Zeytinoglu, söyle devam etti:

"Kedi, köpek mamasi ve at yemi üretiyoruz ama esas üretimimiz at yemi. At yeminde ABD'li bir firmayla is birligi yaptik. Su anda üretimimizin büyük bir kismi Avustralya'ya yapiliyor. Geçen hafta Katar'a da ürün gönderdik. Tahmin ediyorum, eylül, ekim ayindan sonra da Avrupa ülkeleri basta olmak üzere at yemini satmaya baslayacagiz. Bu firmanin ABD, Güney Kore ve Türkiye'de üretimi var. Muhtemelen Güney Kore'nin de cografyasini eger ürünlerimiz basarili olabilirse zaman içinde üstleniriz diye düsünüyorum, hedefimiz de o zaten. Dünyanin en fazla tahil üreten ülkelerinden birisi Avustralya. Avustralya Avrupa kitasi kadar at yetistiriyor. Ati çok fazla kullanan bir ülke. Bizim bu ülkeye at yemi satiyor olmamiz, Mercedes muadili bir arabayi Almanya'ya satmamiz gibi zor bir sey. Sektör ve ailem adina çok gurur duydugumuz bir basariya imza attik. Bunun sonrasi dünyaya mal satar hale gelecegiz. Hedefimiz at yemi özelinde dünya markasi olmak."

- "Subat ayindan bu yana çalisan sayimizi arttirdik"

Zeytinoglu, su anda ana hedeflerinin Avustralya oldugunu ancak Körfez ülkelerinde de çok sayida at bulunduguna dikkati çekti. Bu nedenle yakin cografyanin da cazip oldugunu anlatan Zeytinoglu, Iran'dan da talep oldugunu ancak ambargo nedeniyle çekinceleri bulundugunu söyledi.

Zeytinoglu, Körfez ülkeleri ve Avrupa'ya da ürünü satmayi hedeflediklerini belirterek sunlari kaydetti:

"Fabrikamizin tonaj kapasitesi, 3 ton/saat. Satisa bagli olarak imkanlarimizi kullanacagiz. Subat ayindan bu yana çalisan sayilarimizi da arttirdik. Kisa çalisma ödeneginden faydalandik. Isçi çikarmadik. Bu arada yatirim da yapiyoruz. Kedi ve köpek mamasinda da birtakim hamlelerimiz olacak. Böylece o bölümde de kapasitemiz artacak."